Hej!

Zdjęcie autora bloga - Marcina Czarkowskiego

Nazywam się Marcin Czarkowski, swoją przygodę z programowaniem zacząłem wiosną 2015 roku. W tym okresie podjąłem decyzję o rezygnacji ze studiów prawniczych i postanowiłem spróbować swoich sił w branży IT. Obecnie specjalizuję się w programowaniu front-endowym, a na tym blogu chciałbym udokumentować swoją naukę ReactJS – od zera do poziomu eksperta.

Jak zostałem programistą?

Od najmłodszych lat miałem sceptyczne podejście do publicznej edukacji, więc mimo rozpoczęcia studiów inżynierskich postanowiłem wziąć odpowiedzialność za rozwój własnych kwalifikacji. Wystarczyło kilka tygodni i uświadomiłem sobie, że właśnie zabrałem się za walkę z cyfrową hydrą. Każda odnaleziona odpowiedź rodziła jeszcze więcej pytań – podobnie jak większość początkujących nie wiedziałem na czym skoncentrować swoją uwagę ze względu na mnogość możliwości oraz sprzeczność czytanych opinii i porad.

Szczęśliwym trafem na początku 2016 roku natrafiłem na zyskujący popularność freeCodeCamp – serwis, który poprzez praktykę pozwala opanować podstawy HTML, CSS oraz Javascript. Nabyta tam wiedza, przepracowane wyzwania algorytmiczne i wykonane projekty pomogły mi dostać się na trzymiesięczny staż w maju 2016 roku. Po zakończeniu stażu otrzymałem ofertę pracy jako Junior Software Developer, którą przyjąłem bez wahania – czego chcieć więcej, niż możliwości nabywania doświadczenia na tym etapie kariery.

Pracuję w tej samej firmie po dziś dzień, obecnie na stanowisku Software Developera.

Skąd pomysł na założenie bloga i o czym będę pisał?

Przed ukończeniem 20-stego roku życia większość wolnego czasu poświęcałem na gry komputerowe. Obecnie nie uważam tego za najlepszą formę zarządzania samym sobą, ale muszę przyznać, że wyciągnąłem z tego okresu kilka pożytecznych strategii, które mają swoje zastosowanie po wyjściu z piwnicy.

Przede wszystkim nauczyłem się, że warto uważnie obserwować osoby, które osiągają interesujące mnie rezultaty. Wszyscy programiści, z których działalnością jestem na bieżąco często powtarzają, że prowadzenie bloga popchnęło ich rozwój i karierę znacznie dalej, niż jakiekolwiek inne działanie. Dam z siebie wszystko, żebym kiedyś mógł podpisać się pod tymi słowami.

Będę tutaj dokumentować rozwój własnych umiejętności, jednocześnie dzieląc się nabywaną wiedzą. Mam nadzieję, że uda mi się przekazać wartość możliwie jak najszerszemu gronu osób zainteresowanych wiedzą na temat programowania front-endowego.

Przede wszystkim chciałbym przedstawić moją ścieżkę nauki frameworka ReactJS (wraz z całym ekosystemem związanym z tą technologią) z perspektywy osoby, która nie posiada wieloletniego doświadczenia w programowaniu.

Jako że nie samym programowaniem żyję to od czasu do czasu na blogu mogą pojawić się wpisy dotyczące czytanych przeze mnie książek, rozwoju osobistego (samodyscyplina, kształtowanie nawyków, medytacja) oraz siłowni.